Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

Musimy wiedzieć, że wszystkie uzależnienia mają wspólne cechy. Mam tutaj oczywiście na myśli czy to uzależnienie od alkoholu czy to od nikotyny i hazardu. Wspólne cechy to między innymi: powolny zanik kontroli, środek uzależniający jest konsumowany nawet kiedy już nie daje nam poczucia szczęścia, środek uzależniający jest używany, by oderwać się od rzeczywistości czy też to, że osoba pozostaje w nałogu mimo, że pojawiają się już negatywne konsekwencje. A czym tak naprawdę jest uzależnienie od hazardu?

Specjalistyczne podejście – informacje o uzależnieniu

Uzależnienie od hazardu jest rozumiane jako patologiczne granie. Aby można było w ogóle mówić o patologicznej grze, w ciągu roku muszą wystąpić przynajmniej dwa epizody patologicznej gry. Typowe zachowania dla hazardzisty to na przykład szczególne znaczenie pieniędzy, permanentny brak wypoczynku, sposoby myślenia o rywalizacji, wymaganie podziwu, częste objawy zaburzeń psychosomatycznych, które są wywołane stresem czy też tendencje do pracoholizmu. By zacząć przeciwdziałać w porę, musimy wiedzieć jak rozwija się uzależnienie do hazardu. Podstawowym problemem jest fakt, że rozwój uzależnienia od hazardu to bardzo złożony proces. Wpływa na niego kilka czynników. Najważniejsze z nich to zaburzenia relacji z innymi, głębokie zaburzenie samooceny czy też nieregularne stany pobudzenia.

Szczególne zagrożenie grozi nam gdy mamy zaburzoną samoocenę. Podczas takowej zaburzonej samooceny chory odczuwa niesamowitą pustkę wewnątrz siebie. Bardzo źle oddziałuje też poczucie niższości. Gdy jednak coś wygramy czujemy się lepsi, czujemy się wartościowi. Uważamy, że jesteśmy kimś wyjątkowym. Duża wygrana dla większości osób uzależnionych oznacza podróż dosłownie do głębin fantazji. Nałogowi gracze bardzo często charakteryzują się niepewnym typem przywiązania. U hazardzistów bardzo często występuje sytuacja rodziny niepełnej z różnego rodzaju zaburzeniami. Często u hazardowych graczy także zdarzały się przypadku znęcania się nad dzieckiem. U osób uzależnionych występują także niekontrolowane stany pobudzenia.

Problemy natury psychologicznej u osób zmagających się z hazardem

Problem z hazardzistą

Na samym początku bywa tak, że to pewnego rodzaju motywacja do gry bierze się nudy, chęci odniesienie zysków, odniesienia sukcesów czy też z chęci zapanowania nad emocjami negatywnymi. Takie negatywne emocje z reguły pojawiają się podczas rozwodu czy na przykład separacji rodziców. Gracz staje się w samym centrum koła, błędnego koła. Gdy osoba uzależniona rozpoczyna swoją grę to osiąga pewnego rodzaju przyjemność. Jest także podekscytowania i szuka pewnego wytłumaczenia dla swojej gry, która jest już niekontrolowana. Pojawiają się także u osób uzależnionych pewne zachowania podejrzane i przedziwne myśli. Gracz zaczyna już wkraczać w świat iluzji oraz fantazji. Myśli tylko o swoich marzeniach, które wiąże z wielką wygraną. Osobę uzależnioną można poznać po tym, że mocno zamyka się w sobie oraz także zaniedbuje najbliższych. Zaczyna też nielogicznie myśleć. Aż w końcu to właśnie gra staje się jego głównym elementem życia.