rss search

Ważne elementy ogrodu – twój poradnik na wiosnę

line Ważne elementy ogrodu – twój poradnik na wiosnę

Mała architektura ogrodowa

W wielu ogrodach zachodzi konieczność zainstalowania różnego typu budowli, huśtawek, mebli ogrodowych. Czasem konieczne są murki oporowe, miejsce na ognisko itp. konstrukcje. O ile możliwe jest nabycie tego typu „ustrojstw” w firmach wyspecjalizowanych w ich produkcji, staram się aby wykonywali je fachowcy. Bywa jednak, że charakter ogrodu i oczekiwania Klienta wymagają zastosowania niekonwencjonalnych (niebanalnych rozwiązań). Wtedy uruchamiam fantazję, przywożę coś z lasu a efekty możecie zobaczyć na załączonych fotografiach.

W przypadku tak specyficznych założeń ogrodowych jak stylizacje dalekowschodnie zachodzi czasem konieczność zaaranżowania czegoś szczególnego. „Okno księżycowe” na poniższych fotografiach zostało zbudowane z piaskowca będącego budulcem sąsiedniego ogrodu skalnego. Uzyskałem w ten sposób efekt płynnego przejścia między poszczególnymi wnętrzami ogrodowymi.

Dzieci w ogrodzie to trudny temat, potrafią być prawdziwą klęską żywiołową. Żeby jakoś ukierunkować ich niespożytą energię buduję tego typu konstrukcje. Zależnie od potrzeb i fantazji mogą być one czołgiem, okrętem pirackim, bazą kosmiczną.

Ogród jak sama nazwa wskazuje powinien być ogrodzony. W polskich warunkach jest to standard. Głównym problemem wielu ogrodów jest zamaskowanie ogrodzenia zewnętrznego (patrz żywopłoty). Czasem zachodzi konieczność zbudowania ogrodzeń wewnętrznych. Na ogół w ogrodach gdzie przestrzeń dzielą ludzie i psy. Zależnie od charakteru założenia stosuję różne rozwiązania, np. konary dębu i akacji w ogrodzie leśnym, murki przy skalniaku i dziwaczne podpatrzone w literaturze fachowej japońskie opłotki z bambusa.
w nowym ogrodzie

W większych ogrodach przydaje się czasem altana gdzie można się schronić przed deszczem, złożyć drewno do kominka czy w ogóle schować się przed resztą rodziny. Zupełnie nie rozumiem dlaczego wszyscy uparli się aby takie miejsca były regularne, symetryczne a najlepiej przypominały miniaturowy dom. Przecież można zupełnie inaczej.  Wbrew pozorom ogród nie jest tylko po to aby na niego patrzeć i ewentualnie o niego dbać. Czasem można w nim również odpocząć …

Trawy ozdobne

Jestem entuzjastycznym zwolennikiem masowego stosowania traw ozdobnych we wszelkiego rodzaju nasadzeniach ogrodowych. Te niezbyt jeszcze popularne w naszym kraju rośliny pozwalają nadać specyficzny naturalistyczny charakter nieomal każdej kompozycji ogrodowej. Zwłaszcza trawy wysokie (miskanty, spartyny, rosplenice i inne) pozwalają w przeciągu roku uzyskać efekt dojrzałego ogrodu. Więcej o tym dowiesz się podczas konsultacji z profesjonalistami – polecamy Blue Grass projektowanie ogrodów. Wypełniając miejsca między młodymi drzewami i krzewami zapełniają nieuniknione w początkowej fazie istnienia ogrodu puste przestrzenie a wraz z rozwojem roślin drzewiastych ustępują im miejsca. Dzięki temu uzyskujemy płynne, wieloletnie przejścia od ogrodu młodego do dojrzałego.
Zależnie od charakteru ogrodu zastosowane w nim trawy mogą stanowić uzupełnienie kompozycji wielogatunkowej lub tworzyć skupiska złożone z samych traw i roślin im pokrewnych.
Posadzone w otoczeniu układów wodnych trawy wysokie udają roślinność szuwarową powiększając optycznie nawet niewielkie oczko wodne.
W połączeniu z krzewami i dużymi bylinami wysokie odmiany traw ozdobnych (zwłaszcza miskanty i spartyny)tworzą znakomite bariery optyczne stanowiąc alternatywę dla klasycznych żywopłotów.

Oczka wodne

Wielu właścicieli ogrodów nie wyobraża sobie ogrodu bez choćby tylko maleńkiego zbiornika wodnego. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom a jednocześnie chcąc być wierny swojej zasadzie czerpania inspiracji z natury, staram się aby budowane przeze mnie oczka wodne, kaskady i stawy miały charakter nieomal naturalnych zbiorników wodnych. Ułatwia to wkomponowanie ich w otoczenie a jednocześnie poprzez zastosowanie obfitych nasadzeń roślin szuwarowych i wodnych zapobiega rozwojowi glonów i zjawisku „kwitnienia” wody. Staram się aby oczka wodny wyposażone były w kaskady i niezwykle skuteczne filtry mechaniczno – biologiczne mojego pomysłu. Roślinność szuwarowa oraz rosnące w otoczeniu zbiorników wodnych rośliny o dużych liściach i formie kojarzącej się ze środowiskiem wilgotnym wytwarzają swoisty nastrój. Czasem wystarczy „kałuża” o powierzchni 1 – 2 m2 aby nadać specyficzny, naturalistyczny charakter całemu ogrodowi.