rss search

W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie nowy komputer?

line W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie nowy komputer?

Najpierw zastanów się do czego będziesz chciał go wykorzystywać. Jeśli jest to sprzęt, który wykorzystywać będziesz do grania lub do obciążających procesor programów do edycji graficznej bądź materiałów wideo, z pewnością przygotować musisz się na większe wydatki. W zamian naturalnie otrzymasz lepsze podzespoły, dzięki którym będziesz miał mnóstwo mocy do działania. Przeciętnie nowe gry wymagają minimum 8GB pamięci RAM aby móc cieszyć się komfortowym działaniem. Do tego należy dołożyć nowoczesny proces czterordzeniowy oraz kartę graficzną, która posiada przynajmniej 2GB pamięci na pokładzie. Nowoczesne i najdroższe komponenty są znacznie mocniejsze od wymienionych, aczkolwiek na chwilę obecną trudno w ogóle byłoby je wykorzystać. Jeśli stawiasz na osiągi możesz naturalnie kupić coś tak mocnego, aczkolwiek spotkasz się z brakiem programów, które wykorzystują dostępną moc.

Jeśli Twój komputer ma służyć do pracy – nie potrzebujesz tutaj dobrej grafiki ani wiele pamięci. Wystarczy ci podstawowa grafika oraz cztery gigabajty pamięci RAM. Procesor? Im lepszy tym lepiej dla ciebie, ale oczywiście nie musisz brać tego najlepszego. Praca biurowa, filmy, przeglądanie poczty, sporadyczna obróbka zdjęć w prostych programach – to wszystko powinien zapewnić ci komputer za dwa tysiące złotych. Komputer do gier, o jakim pisałem wcześniej to wydatek mniej więcej dwukrotnie wyższy, aczkolwiek składając go samodzielnie możemy zapłacić od 3000 do 3500 tysiąca.

Czy komputer lepiej jest kupić w markecie z elektroniką czy w małym sklepie komputerowym?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, aczkolwiek warto zauważyć, że w przypadku komputerów dostępnych w dużych sieciowych sklepach nie znajdziemy sprzętu, który jest dobry we wszystkim. Co to znaczy? Producenci często serwują sprzęt, którego części nie posiadają jednakowej mocy…niestety. Kiedy otrzymujemy bardzo silną kartę graficzną, na stanie mamy słaby procesor…i na odwrót. O wiele lepiej zbudować swojego składaka w sklepie komputerowym, gdzie wybierzemy dokładnie to, co nas interesuje, w dodatku za niższą kwotę – co więcej – w cztery oczy możemy porozmawiać z ekspertem, który może nam doradzić, czy to co zamierzamy kupić spełni nasze oczekiwania czy wprost przeciwnie – czy będzie dla nas zbyt mocne.