rss search

next page next page close

Historia leczenia zaćmy – od czasów starożytnych do dziś

Historia leczenia zaćmy – od  czasów starożytnych do dziś

Katarakta, czyli choroba soczewki oka zwana popularnie zaćmą znana jest człowiekowi już od czasów starożytnych. Choć w zapiskach historycznych trudno dopatrzeć się dokładnych informacji o samej zaćmie (starożytni Egipcjanie nie znali jeszcze słowa soczewka), istnieje wiele przesłanek o tym, że choroba zbliżona opisem do zaćmy faktycznie występowała. Od czasów starożytnych do dziś leczenie i diagnozowanie katarakty przeszło wiele zmian. To, co dziś wydaje się być stosunkowo prostą i szybką metodą leczenia, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie istniało w żadnych zapiskach medycznych. Jak zmieniało się leczenie zaćmy na przestrzeni wieków? (więcej…)


next page next page close

Czy zaćmę leczy się farmakologicznie?

Czy zaćmę leczy się farmakologicznie?

Zaćma występuje dziś statystycznie u 40% społeczeństwa powyżej 50 roku życia. Czasem pojawia się wcześniej, czasem znacznie później, ale jedno jest pewne – szanse na to, że zacznie rozwijać się w co najmniej jednym oku są bardzo duże. Najczęściej występującą odmianą zaćmy jest bowiem zaćma starcza, spowodowana naturalnymi procesami starzenia się soczewki oka. (więcej…)


next page next page close

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna jest formą terapii psychologicznej, której głównym celem i zamierzeniem jest rozwiązywanie problemów i konfliktów rodzinnych. Konflikty te mogą odbywać się pomiędzy rodzicami i dziećmi, dziećmi między sobą, rodzicami między sobą oraz każdą inną kombinacją powyższego. Z założenia terapia ma pomóc zagubionym rodzinom w odnalezieniu źródła kryzysu oraz próbie poradzenia sobie z nim dzięki serii spotkań z odpowiednim terapeutą. Choć uczęszczanie na terapię w dalszym ciągu stanowi wśród Polaków temat tabu, coraz więcej rodzin decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty, gdy sytuacja robi się naprawdę kłopotliwa. Na czym dokładnie polega jednak terapia rodzinna i kiedy właściwie jest potrzebna?

 

Kiedy warto udać się na terapię rodzinną?

Wszelkie sytuacje, w których relacje między domownikami są napięte, a konflikty i kłótnie pojawiają się na porządku dziennym to wyraźny znak, że terapia mogłaby okazać się dobrym rozwiązaniem. Jeśli członkowie nie rozumieją swoich wzajemnych potrzeb, nie potrafią porozumiewać się między sobą i nie chcą zrozumieć problemów bliskich, poczucie wsparcia, więzi i bliskości zostają znacząco zaburzone. Kłopoty takie są częstym przypadkiem w przypadku rodzin z dorastającymi dziećmi, jednak często pojedyncze wydarzenia mogą być również przyczyną narodzenia się konfliktów.

Częstą przyczyną korzystania z terapii rodzinnej są też traumatyczne wydarzenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, utrata pracy przez któregoś z rodziców, separacja, rozwód, a nawet przeprowadzka do nowego miejsca. Terapia pomaga bowiem nie tylko w sytuacjach konfliktów, ale i tych, które są zwyczajnie zbyt ciężkie emocjonalnie, by poradzić sobie z nimi samodzielnie.

 

Jak wygląda terapia rodzinna?

Pierwszym i podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie poszczególni członkowie rodziny wybierając się na terapię to „czy ja też muszę tam być”. Oczywiście nikt nie może zostać do uczestnictwa w takich spotkaniach zmuszony, a więc decyzja o uczestnictwie w terapii całej rodziny powinna być wspólna. Aby terapia rodzinna była jednak skuteczna, uczestnictwo wszystkich jej członków jest raczej niezbędne. Problemy dotykają zwykle nie tylko jednej, czy dwóch osób, ale pośrednio odbijają się na całej rodzinie. Podczas rozmowy z terapeutą specjalizującym się w terapii rodzinnej szansę wypowiedzenia swojego stanowiska dostanie każdy z członków rodziny. Terapeuta będzie bowiem dążył do tego, by znaleźć i wypracować wspólne rozwiązanie problemu spełniające oczekiwania wszystkich członków spotkania. Terapeuta nie wskazuje winnych i stara się, by członkowie rodzin też wyzbyli się tego zwyczaju. Współpraca, zamiast zrzucania winy to podstawa terapii rodzinnej. Jej przebieg jest uzależniony od konkretnej sytuacji, jednak w większości przypadków podstawą terapii są rozmowy rodziny o uczuciach i potrzebach. To część, której większość osób boi się najbardziej. Mimo to warto. Człowiek zatracił już bowiem umiejętność jasnego wyrażania swoich odczuć, a przecież to podstawowa zasada poprawnej komunikacji.

 

Metody terapii rodzinnej

Nie istnieje jeden stabilny szablon prowadzenia terapii rodzinnych, bo oczywiście każdy przypadek jest nieco inny. Można natomiast wyróżnić trzy podstawowe metody, które terapeuci wykorzystują podczas sesji z rodzinami. Terapia psychoanalityczna ma za zadanie pomóc członkom rodziny w wypełnianiu swoich ról, dąży do zmiany zachowań i mentalności, co w konsekwencji przekłada się na pozbycie się wewnętrznych konfliktów, lęków i kompleksów. Terapia bazująca na doświadczeniu służy z kolei zwiększeniu wrażliwości członków rodziny na potrzeby najbliższych. Metoda ta dostrzega potrzebę indywidualnego rozwoju członków rodziny i pomaga tworzyć silniejsze więzi. Terapia behawioralna dąży natomiast do zmiany zachowań z karnych w nagradzające i uczy sposobów na komunikowanie potrzeb i szukanie kompromisów.

 

Psycholog dla dziecka

Na spotkaniach z terapeutą rodzinnym zdarza się często, że to dziecko okazuje się być przyczyną narastającego konfliktu rodzinnego. Złe zachowanie dziecka może mieć coś wspólnego z ogólną złą sytuacją w rodzinie, ale może też być związane z przechodzeniem przez okres dorastania czy też problemami w szkole. W takim wypadku, poza terapią w której uczestniczą wszyscy członkowie rodziny zaleca się terapię dla samego dziecka. Może zdarzyć się, że to właśnie samodzielne spotkania będą w stanie otworzyć dziecko przed terapeutą, a obecność rodziny byłaby tylko czynnikiem blokującym.

Terapia rodzinna jest formą terapii psychologicznej, której głównym celem i zamierzeniem jest rozwiązywanie problemów i konfliktów rodzinnych. Konflikty te mogą odbywać się pomiędzy rodzicami i dziećmi, dziećmi między sobą, rodzicami między sobą oraz każdą inną kombinacją powyższego. Z założenia terapia ma pomóc zagubionym rodzinom w odnalezieniu źródła kryzysu oraz próbie poradzenia sobie z nim dzięki serii spotkań z odpowiednim terapeutą. Choć uczęszczanie na terapię w dalszym ciągu stanowi wśród Polaków temat tabu, coraz więcej rodzin decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty, gdy sytuacja robi się naprawdę kłopotliwa. Na czym dokładnie polega jednak terapia rodzinna i kiedy właściwie jest potrzebna?

 


next page next page close

Operacyjne metody leczenia otyłości – charakterystyka bariatrii

Operacyjne metody leczenia otyłości – charakterystyka bariatrii

Leczenie otyłości to dziś prawdziwy problem. Gdy metody farmakologiczne zawodzą, a specjaliści rozkładają bezradnie ręce i nie mogą odnaleźć prawdziwych przyczyn rozwoju otyłości olbrzymiej, wydaje się że człowiek jest na pozycji przegranej.

(więcej…)


next page next page close

Ujemne kalorie w produktach

Ujemne kalorie w produktach

Jeśli marzysz o pięknej i zgrabnej sylwetce, musisz sprawdzać, co jesz. Dlatego też każdy, kto się odchudza i stawia przy tym na zdrową dietę, pod uwagę bierze przede wszystkim kaloryczność spożywanych przez siebie produktów i posiłków, co oczywiście nikogo z nas dziwić nie może. Trzeba pamiętać, że chcąc zrzucić na tkance tłuszczowej, do organizmu musimy dostarczać zdecydowanie mniej kalorii od naszego zapotrzebowania. Co zatem jeść, aby móc cieszyć się naprawdę wspaniałą figurą? W tym wpisie nieco bliżej przyjrzymy się produktom, które zawierają w sobie tak zwane ujemne kalorie. Czym są i czy ich stosowanie z odżywkami odchudzającymi pomoże nam uzyskać sylwetkę, o jakiej marzyliśmy od dawna.

 

Czym są ujemne kalorie?

Jeżeli jesteśmy przy produktach, które zawierają ujemne kalorie, zauważmy od razu, że jest to swego rodzaju przenośnia, bo oczywiście każdy produkt jest mniej lub bardziej kaloryczny. W tym przypadku jednak ich kaloryczność jest na bardzo niewielkim poziomie. Dlatego też więcej nasz organizm zużyje kalorii na ich spalanie. Przykładowo przy produkcie, którego kaloryczność wynosi 50 kcal, a jego trawienie 100 kcal mamy ujemny bilans wynoszący 50 kcal. W rzeczywistości jest to więc bardzo proste.

 

Produkty z ujemnymi kaloriami

Na jakie zatem artykuły trzeba tutaj stawiać? Oczywiście będą to wszelkie produkty, które zawierają w sobie sporą ilość błonnika pokarmowego. Warto mieć bowiem na uwadze, że to właśnie jego rolą jest wypełnianie żołądka. Dzięki temu pozwalają one na zachowanie uczucia sytości przez długi czas. W praktyce warto więc sięgać po jakieś niskokaloryczne owoce i warzywa z dużą dawką błonnika, wody oraz enzymów, które ułatwiają trawienie i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Do takich produktów zaliczymy między innymi fasolkę szparagową, szparagi, kapustę, sałatę, marchew, ogórki, rzodkiewki, brokuły, paprykę, rzepę, pomarańcze, mandarynki, ananasy, maliny, jabłka oraz brzoskwinie. Bez wątpienia spożywając takie produkty, możemy dosyć szybko zrzucić na wadze. Szczególnie jeżeli dodatkowo będziemy też wspomagać się wszelkimi suplementami. Jak doskonale wiemy odżywki, które mają nam pomóc w zrzuceniu na wadze, są dziś bardzo popularne i z ich nabyciem żadnego problemu mieć nie będziemy.

 

Zrównoważona dieta

Pamiętajmy jednak, że spożywanie tylko i wyłącznie produktów, które mają ujemny bilans kaloryczny może nie być korzystne dla naszego zdrowia. Wszystko dlatego, że nie będziemy do organizmu dostarczać wystarczającej ilości odpowiednich składników. Dlatego też należy dążyć do tego, aby dieta była zrównoważona, a jednocześnie bilans kaloryczny był ujemny. Na pewno warto o takich produktach pomyśleć jednak w sytuacji, kiedy nachodzi nas głód i zaczynamy podjadać. Z pewnością o wiele lepiej zjeść wówczas rzodkiewkę czy ogórka, aniżeli tabliczkę czekolady, bułkę czy chipsy. Na koniec odnieśmy się też do tego, że do deficytu energetycznego doprowadzić mogą także niektóre zioła oraz rośliny zielone, a więc seler, szczaw, szpinak, mniszek lekarski, szałwia czy bazylia. Warto mieć to na uwadze przygotowując sobie posiłki czy też układając swoje dzienne menu. Pamiętajcie też, że jeżeli nie będziecie w stanie samodzielnie ułożyć swojego planu żywieniowego, zawsze pomoże Wam w tym dobry dietetyk, który weźmie pod uwagę tak samą dietę, jak i stosowane przez Was odżywki. Wówczas będziecie mieć pewność, że odżywiacie się zdrowo i prawidłowo, nie narażając się na żadne problemy zdrowotne, co powinno być dla Was najważniejsze.


next page next page close

Refundacje NFZ a rehabilitacja sportowa

Refundacje NFZ a rehabilitacja sportowa

Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera pacjentów z całej Polski w wielu trudnych sytuacjach zdrowotnych. Z tej pomocy korzysta tysiące ludzi, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na prywatną obsługę w gabinetach medycznych. Rehabilitacje sportowe mogą być długim i kosztownym procesem leczniczym, dlatego warto dowiedzieć się więcej o bezpłatnych refundacjach NFZ. (więcej…)


next page next page close

Superfood – czym jest?

Superfood – czym jest?

Superfood jest to lista produktów, uchodzących za najzdrowsze i naturalne. Nieprzetworzone w jakikolwiek sposób produkty dostaną się na listę, nawet jeśli nie mają nadzwyczajnych składników spożywczych. Lista ta jest tak naprawdę nieskończona, zawierająca w sobie produkty z każdego zakątka świata. (więcej…)


next page next page close

Detoks alkoholowy – wszystkie niezbędne informacje.

Detoks alkoholowy – wszystkie niezbędne informacje.

W branży leczenia uzależnień można zobaczyć trend coraz częstszego stosowania detoksu alkoholowego w walce z alkoholizmem. Dlaczego to właśnie ta metoda zyskuje obecnie popularność? Alkoholoodtrucie jest bardzo bezpieczne i pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn, w tym również metabolitów alkoholowych. Odtrucie alkoholowe to naprawdę rewolucyjny sposób rzucenia nałogu. Chcesz przeczytać więcej o detoxie w Gdańsku? Wejdź na stronę www.detoks.pomorskie.pl i sprawdź ciekawe artykuły.

Pozytywne działanie detoksu

Zwolennicy detoksu wymieniają wiele pozytywnych skutków tego zabiegu. Po pierwsze wzmacnia on cały organizm poprzez usunięcie z niego tego wszystkiego, co najgorsze – toksyn i alkoholu. Pacjenci już po pierwszym zabiegu odczuwają znaczną różnicę. „To naprawdę działa! Nie mogłam uwierzyć jak duża różnica nastąpiła po kilku dniach odtruwania. Nie odczuwałam żadnych negatywnych skutków, jedynie spokój i komfort” – mówi Teresa, pacjentka kliniki Alko-Quit we Gdańsku. Alkoholoodtrucie jest zabiegiem bardzo prostym – pacjentowi podaje się odpowiednie dawki płynów oraz leków, dzięki czemu jego organizm gwałtownie nie domaga się kolejnych porcji alkoholu, a tym samym cały proces walki z nałogiem przebiega bez niebezpiecznych dla zdrowia skutków.

stockvault-pills-125955

Majaczenie alkoholowe – jak tego uniknąć?

Jednym z następstw odstawienia alkoholu u osób uzależnionych są tzw. majaczenia alkoholowe, czyli reakcje somatyczne takie jak  halucynacje, nudności, drgawki, pocenie się na całym ciele. Majaczenie jest niebezpieczne dla zdrowia alkoholika, ponieważ może grozić nawet śmiercią. Osobę na „głodzie” powinno od razu zawieść do szpitala, gdzie zostanie udzielona pomoc kliniczna i podane zostaną odpowiednie leki, m.in. diazepam. Jednak czy warto czekać do samego końca? Śmiertelność w przypadku odstawienia alkoholu wynosi 2%, więc lepiej wcześniej przygotować organizm alkoholika na odstawienie używki. Niezwykle ważne jest przebadanie przez odpowiedniego lekarza, który dobierze odpowiednie leki i ich dawkę, w zależności od wieku, wagi, płci oraz stopnia uzależnienia pacjenta. W przypadkach ekstremalnych niezbędne jest stopniowe odstawianie alkoholu, ponieważ nagłe odcięcie osoby uzależnionej od źródła alkoholu może być zbyt niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.

 

Czy odtrucie alkoholowe jest bezpieczne?

Osoby decydujące się na terapię za pomocą detoxu nie powinny obawiać się o swoje zdrowie. Nad bezpieczeństwem każdego alkoholoodtrucia czuwa zespół lekarzy i pielęgniarek, więc obawy związane z utratą zdrowia są bezzasadne. Specjaliści uważają, że detoks alkoholowy jest nie tylko całkowicie bezpieczny, ale w niektórych sytuacjach wręcz niezbędny – nie zastosowanie terapii połączonej z odtruciem alkoholowym może skutkować zgonem pacjenta, gdyż jego organizm może sobie nie poradzić bez wsparcia z brakiem alkoholu.

 

Spotkanie w klinice Alko-Quit

W dniu 15.11.2016 odbędzie się spotkanie w klinice przy ulicy Mariana Smoluchowskiego 17/2A w Gdańsku – głównym tematem spotkania będzie omówienie zalet detoksu alkoholowego  – zapraszamy do uczestnictwa.


next page next page close

Czy warto kupić łaźnie parową?

Czy warto kupić łaźnie parową?

Nasze życie naszpikowane jest przeciwnościami losu, z którymi zmagać musimy się codziennie. Stres to tylko jeden z nielicznych czynników wpływających na nasze życie. W obecnych czasach złe nawyki żywieniowe przyczyniają się o powstawiania wielu chorób, nie tylko serca czy układu oddechowego. Niepełnowartościowe posiłki które spożywamy szybko w czasie przerwy w pracy w końcu odbijają się na naszym zdrowiu, co znacznie obniża jakość naszego życia. (więcej…)


next page next page close

Dobra dieta a jogurty

Dobra dieta a jogurty

Każdy jogurt, zarówno naturalny jak i owocowy, jest przede wszystkim produktem mlecznym, dostarcza zatem naszemu organizmowi dużą ilość białka i wapnia. Pod tym względem są nawet lepsze od mleka, gdyż 250 g jogurtu dostarcza większą ilość wapnia niż 250 g mleka.

Dzieje się tak za sprawą obecnych w jogurtach żywych kultur bakterii, które ułatwiają wchłanianie wapnia. Szczególnie zatem jogurty powinny jeść dzieci, które rosną i których kości nie są jeszcze w pełni ukształtowane i starsze osoby cierpiące na osteoporozę. Jogurt jest również bogatym źródłem witamin A i B, fosforu, potasu, cynku i jodu.

Jak wybrać dobry jogurt?

Wybierając jogurt owocowy, przyglądajmy się dobrze etykietom i sprawdzajmy skład produktu. Jogurt wzbogacony o owoce zawiera także substancje słodzące, żelatynę, substancje zagęszczające i inne dodatki poprawiające smak i zapach. Jeśli chcemy połączyć pyszny, orzeźwiający smak jogurtu owocowego ze zdrowiem, wybierajmy jogurty, które mają jak najmniej substancji chemicznych, „sztucznych”. Jednocześnie, jeśli chcemy wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości jogurtów (a jest ich bardzo dużo!), wybierajmy jogurty owocowe wzbogacone o żywe kultury bakterii jogurtowych lub jogurty owocowe probiotyczne.

Te pierwsze wspomagają przemianę materii, hamują rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej w jelitach, oczyszczają organizm z toksyn i wpływają na zwiększenie odporności organizmu. Jogurty owocowe probiotyczne posiadają jeszcze więcej zbawiennych dla naszego zdrowia właściwości. Przed kupnem jogurtu koniecznie sprawdźmy czy producent podał na opakowaniu, jakie dokładnie szczepy bakterii probiotycznych są zawarte w produkcie. Kupujmy te z bakteriami z rodzajów Lactobacillus, Streptococcus i Bifidobacterium.

Probiotyki pełnią wiele funkcji korzystnie wpływających na nasze zdrowie, m.in.przyczyniają się do zapobiegania nowotworowi jelita grubego, stymulują układ odpornościowy, obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi. Są szczególnie polecane osobom, które przeszły kurację antybiotykową, gdyż probiotyki w naturalny sposób odbudowują mikroflorę bakteryjną naszego organizmu.

Korzystanie z jogurtu

Jogurty owocowe są bardziej kaloryczne od jogurtów naturalnych, ale osoby, które nie mają problemów z wagą ciała i te prowadzące aktywny tryb życia, uprawiające sport (a zatem potrzebujące więcej węglowodanów) bez żadnych wątpliwości mogą zajadać pyszne i zdrowe jogurty owocowe.

O tym, że jogurty naturalne mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, wie chyba każdy. Ale nie każdy jest świadomy, iż jogurt probiotyczny, coraz powszechniej występujący na półkach sklepowych, posiada inne i również bardzo cenne właściwości, pomagające zachować zdrowie.

Czym się różni jogurt probiotyczny od jogurtu naturalnego?

Mówiąc najogólniej, jogurt probiotyczny zawiera dodatkowe bakterie, zwane probiotykami, które wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka. Do najpowszechniej występujących szczepów probiotycznych należą bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus. Probiotyki pełnią wiele funkcji, wpływających na polepszenie stanu zdrowia człowieka.

Łagodzą objawy nietolerancji laktozy, które występują na skutek nieobecności w organizmie ludzkim enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy. Niektóre probiotyki produkują ten enzym, więc dodaje się je do jogurtów dla osób ze słabą tolerancją laktozy. Probiotyki mają również właściwości zapobiegające powstawaniu nowotworów jelita grubego (bakterie gnilne i fekalne w jelicie grubym wytwarzają substancje rakotwórcze; regularne spożywanie jogurtów i kefirów hamuje rakotwórcze działanie tych bakterii). Są bezpośrednim producentem witaminy B, obniżają poziom “złego” cholesterolu we krwi.

Układ odpornościowy

Wpływają także na utrzymanie odpowiedniej kwasowości w jelitach, co przyczynia się do zahamowania rozwoju niekorzystnej mikroflory oraz do lepszego wchłaniania wapnia, żelaza i cynku. Znakomicie polepszają przemianę materii dzięki poprawieniu ruchów robaczkowych jelit. Pomagają w zwalczaniu wrzodów żołądkowych. Ponadto stymulują układ odpornościowy poprzez zdolność adhezji (przylegania) śluzówki jelita, co zmniejsza zdolność oddziaływania patogenów (czynników chorobotwórczych) na śluzówkę.

Jak widać z powyższego wyliczenia, probiotyki mają różnorodne, bardzo cenne dla naszego zdrowia właściwości. Warto więc zamiast zwykłego jogurtu owocowego czy naturalnego, spędzić chwilę dłużej przy półkach sklepowych i poszukać jogurtu probiotycznego. Szczególnie poleca się spożywanie tego jogurtu osobom, które przeszły kurację antybiotykową, gdyż probiotyki szybko odbudują naturalnie korzystną mikroflorę naszego organizmu. I odwrotnie – nie zaleca się spożywania jogurtów probiotycznych W CZASIE kuracji antybiotykowej, gdyż wtedy probiotyki osłabią działanie antybiotyków i terapia nie przyniesie skutków. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy dobrze się odchudzić, dobrze jest skorzystać z pomocy takiej jak piperyna na odchudzanie – jej działanie pomaga nam usunąć zbędne składniki z ciała.


next page next page close

Problemy ze zgryzem – ortodonta radzi

Problemy ze zgryzem – ortodonta radzi

Posiadanie dziecka wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz wieloma nowymi obowiązkami. Kiedy maluch pojawia się na świecie rodzice muszą o niego dbać ale również zapewniać mu pewne podstawowe dobra. Wiele osób musi pracować i to dość ciężko żeby móc kupić dostateczną ilość pieluszek, odżywek, mleka, kasz i temu podobnych produktów. (więcej…)


next page next page close

Jak skutecznie chronić oczy w pracy?

Jak skutecznie chronić oczy w pracy?

W różnego rodzaju pracach, w których jesteśmy narażeni na uszkodzenia ciała lub trwale uszczerbki na zdrowiu, konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Nie są to jednak jedynie ubrania i buty ochronne ale także wszystkie akcesoria, które chronią nas podczas pracy, w tym między innymi okulary ochronne. Okulary ochronne są niezwykle ważne zarówno kiedy pracujemy w laboratorium, ale też wtedy kiedy pracujemy w hali produkcyjnej czy hucie. Okulary chronią nasze oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi odpryskami, pyłami, trującymi gazami i wieloma innymi czynnikami. Dają ochronę, której nie zapewni nam ubranie ochronne.

Uvex – marka która wzbudza zaufanie

Oczy zapewniają nam widzenie, reakcję na zbliżające się niebezpieczeństwo, ocenianie odległości i wiele, wiele innych. Wzrok jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Widząc prawidłowo, nie jesteśmy sobie wstanie wyobrazić, że z dnia na dzień możemy widzieć tylko ciemność. Tym bardziej, jeśli mielibyśmy stracić wzrok w miejscu pracy. Z tego względu nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy pracując w trudnych i niebezpiecznych dla naszych oczu warunkach, zapomnimy o okularach ochronnych.

Istnieje wiele rodzajów okularów ochronnych. Każde mają jasno sprecyzowane przeznaczenie. Inne okulary założymy do pracy przy promieniowaniu UV, a inne na hali produkcyjnej czy w laboratorium. Okulary ochronne mają za zadanie chronić przed zagrożeniami:

  • fizycznymi a więc różnego rodzaju niebezpiecznym, ostrym i migającym światłem, promieniowaniem, wysoką i niską temperaturą
  • chemicznymi, do których zaliczają się gazy, pyły, dymy, substancje drażniące i toksyczne
  • biologicznymi, czyli bakteriami, wirusami i grzybami

ochrona_oczu

Godne uwagi i polecenia są bez wątpienia okulary ochronne UVEX. Firma oferuje okulary wykonane z dobrej jakości materiałów a także spełniają szereg norm bezpieczeństwa. Okulary ochronne UVEX zaopatrzone są w szybki z nietłukącego się szkła albo z tworzywa sztucznego. Okulary ochronne UVEX posiadające przezroczyste szybki chronią nasze oczy przed czynnikami biologicznymi i chemicznym. Te, które posiadają szybki barwione, dzięki filtrom zapewniają ochronę przed promieniowaniem podczerwonym oraz ultrafioletowym, a także przed intensywnym, światłem.

Firma UVEX kojarzona jest przez większość ludzi ze sportem. Niewiele jednak osób wie, że już od 90-ciu lat produkty tej marki można spotkać w zasadzie każdej gałęzi przemysłu. Okulary ochronne UVEX produkowane są z zachowaniem wszystkich standardów, a także posiadają certyfikaty zgodne z ISO 9001:2008. Dzięki wprowadzaniu szeregu ulepszeń, okulary ochronne UVEX gwarantują użytkownikom najwyższą jakość i funkcjonalność. W procesach produkcyjnych UVEX nie stosuje substancji, które mogłyby zaszkodzić użytkownikom i środowisku. Firma kładzie również duży nacisk na to, aby jej fabryki odpowiedzialnie wykorzystywały surowce i zmniejszały ilości odpadów do minimum.


next page next page close

Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

 Musimy wiedzieć, że wszystkie uzależnienia mają wspólne cechy. Mam tutaj oczywiście na myśli czy to uzależnienie od alkoholu czy to od nikotyny i hazardu. Wspólne cechy to między innymi: powolny zanik kontroli, środek uzależniający jest nawet konsumowany kiedy już nie daje nam poczucia szczęścia, środek uzależniony jest przez nas używany, by oderwać się od rzeczywistości czy też to, że osoba pozostaje w nałogu mimo, że pojawiają się już negatywne konsekwencje. A czym tak naprawdę jest uzależnienie od hazardu?

Specjalistyczne podejście – informacje o uzależnieniu

Uzależnienie od hazardu jest rozumiane jako patologiczne granie. Aby można było w ogóle mówić o grze patologicznej grze, w ciągu roku muszą wystąpić przynajmniej dwa epizody patologicznej gry. Typowe zachowania dla hazardzisty to na przykład szczególne znaczenie pieniędzy, permanentny brak wypoczynku, sposoby myślenia o rywalizacji, wymaganie podziwu, częste objawy zaburzeń psychosomatycznych, które są wywołane stresem czy też tendencje do pracoholizmu. By obudzi się w porę musimy wiedzieć jak rozwija się uzależnienie do hazardu. Podstawowym problemem jest fakt, że rozwój uzależnienia od hazardu to bardzo złożony proces. Na proces ten wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to zaburzenia relacji z innymi, głębokie zaburzenie samooceny czy też nieregularne stany pobudzenia.

Szczególne zagrożenie grozi nam gdy mamy zaburzoną samoocenę. Podczas takowej zaburzonej samooceny chory odczuwa niesamowitą pustkę wewnątrz siebie. Gdy mamy poczucie niższość to często także na nas bardzo źle działa. Gdy jednak coś wygramy czujemy się lepsi, czujemy się wartościowi. Uważamy, że jesteśmy kimś wyjątkowym. Duża wygrana dla większości osób uzależnionych oznacza podróż dosłownie do głębin fantazji. Nałogowi gracze bardzo często charakteryzują się niepewnym typem przywiązania. U hazardzistów bardzo często występuje sytuacja rodziny niepełnej z różnego rodzaju zaburzeniami. Z reguły są to zaburzenia w stosunku z ojcem. Często u hazardowych graczy także zdarzały się przypadku znęcania się nad dzieckiem. U osób uzależnionych występują także niekontrolowane stany pobudzenia.

Problemy natury psychologicznej u osób zmagających się z hazardem

Problem z hazardzistą

Na samym początku bywa tak, że to pewnego rodzaju motywacja do gry bierze się z żądzy, nudy, odniesienie zysków, odniesienia sukcesów czy też z chęci zapanowania na emocjami iście negatywnymi. Takie negatywne emocje z reguły pojawiają się podczas rozwodu czy na przykład separacji rodziców. Gracz staje się w samym centrum koła, błędnego koła. Ofiary to oczywiście pozostałe obszary życia. Gdy osoba uzależniona rozpoczyna swoją grę to osiąga pewnego rodzaju przyjemność. Jest także podekscytowania i szuka pewnego wytłumaczenia dla swojej gry, która jest już niekontrolowana. Pojawiają się także u osób uzależnionych pewne zachowania podejrzane oraz także przedziwne myśli. Gracz zaczyna już wkraczać w świat iluzji oraz fantazji. Myśli tylko o swoich marzeniach, które wiąże z wielką wygraną. Osobę uzależnioną można poznać po tym, że mocno zamyka się w sobie oraz także zaniedbuje najbliższych. Zaczyna także nielogicznie myśleć. Aż w końcu to właśnie gra staje się jego głównym elementem życia.


next page next page close

Czy istnieją leki na alkoholizm?

Czy istnieją leki na alkoholizm?

Wśród ludzi cierpiących na alkoholizm jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź na nie jest prosta i niestety  niezadowalająca, ponieważ leki na alkoholizm nie istnieją. Do niedawna różnego rodzaju substancje farmakologiczne były podawane osobom cierpiącym na alkoholizm, jednakże szybko zrezygnowano z tej metody leczenia alkoholizmu, ponieważ była ona nieskuteczna.

W dzisiejszych czasach rozróżnia się dwa rodzaje leczenia alkoholizmu droga farmakologiczną: w przypadku intensywnych powikłań oraz przewlekłego spożycia alkoholu. Samo leczenie uzależnień nie jest już stosowane na tak dużą skalę.  W Polsce przez wiele lat stosowano metody uczulające, podawano leki doustne lub wszywano implanty, na przykład: Esperal Gdańsk. Zawierały one „disulfiram”, który miał pomagać chorym.  Disulfiram miał zmieniać postrzeganie alkoholu przez pacjenta. Po jego zażyciu, pacjent spożywając alkohol bardzo zagrażał swojemu życiu. Występowały duże powikłania. Twarz robiła się czerwona, występowały duszności, serce biło mocniej i szybciej, pacjent bał się że umrze. Wiele badań i analiz wykazało że disulfiram wcale nie jest taki dobry, równie dobrze pacjentom można było podawać środek „placebo”. Jednakże niepożądane objawy jakie występowały po jego zażywaniu sprawiły, że został on uznany za bardzo niebezpieczny lek.

W dzisiejszych czasach stosuje się środki hamujące działanie alkoholu i głodu alkoholowego. Łagodzą one depresje, zmniejszają ochotę na alkohol. Są to środki serotoniczne i wielu terapeutów uważa że przy jednoczesnej stosowaniu terapii i regularnym zażywaniu leków szansa na wyjście pacjenta z alkoholizmu jest bardzo duża. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pacjent nie będzie chciał chodzić na terapię lub mimo tego że będzie na nią chodził, nie będzie widać żadnych efektów. Terapeuta może wtedy zalecić branie leków wpływających na zmniejszenie ilości pitego alkoholu tylko po to, aby przedłużyć życie pacjenta i zmniejszyć szkody jakie używka ta wprowadza w jego organizmie.

Spotykamy się z dużą ilością ogłoszeń, które oferują pomoc od wszelkiego rodzaju uzależnień. Czasami ma miejsce sytuacja, w której osoba do której zgłosi się chory nie ma żadnych uprawnień co do leczenia czy niesienia pomocy uzależnionym. Podając leki czy porady, może tylko bardziej zaszkodzić osobie chorej. „Terapeuta” wmawia biednemu choremu „cudowne” działanie leków, które mu oferuje za oczywiście bardzo wysoką cenę.  Jednak okresowe zaprzestanie picia nie oznacza cudownego uzdrowienia. Zatacza się w takiej sytuacji błędne koło. Chory na alkoholizm przestaje na jakiś czas pić, potem ponownie wpada w cug. Zaczyna stosować kolejne leki i znowu na jakiś czas przestaje pić. Zaczyna uważać, że jego problem z alkoholem zniknął i nie chce żadnych większych zmian w swoim życiu, a niestety powinien udać się do profesjonalnej poradni zajmującej się uzależnieniami.

Wszystkie środki farmakologiczne powinny być zawsze stosowane z rozwagą. Badacze uważają, a jest to nawet tematem sporów między nimi, że lekarstwa, niezależnie od tego jaki będą miały skład chemiczny czy sposób działania, nie pomogą osobie uzależnionej od używki jaką jest alkohol. Zniwelują tylko w małym stopniu, bądź spowolnią działanie alkoholu na organizm. Są to tylko okresowe środki, które mają wspomagać terapie psychoanalityczną, która jest najlepszym sposobem na leczenie uzależnienia od alkoholu.

Sprawdź zabiegi dostępne w alkoholizm.bydgoszcz.pl


next page next page close

Kiedy należy zgłosić się do psychologa?

Kiedy należy zgłosić się do psychologa?

Czasem jest tak, że świat dosłownie wali się nam na głowę. Często także przechodzimy załamanie ponieważ nie potrafimy tego udźwignąć. Odczuwamy wewnętrzny jak i zewnętrzny ból. Strasznie cierpimy i nie potrafimy normalnie żyć. Nie powinniśmy się męczyć tylko od razu skorzystać z właściwej pomocy. Sytuacja wygląda tak, że gdy boli nas ząb to idziemy do dentysty. Gdy zaś połamiemy nogę od razu wybieramy się do chirurga. Dlaczego więc skoro mamy problemy i dylematy życiowe nie wybieramy się od razu i tak chętnie do psychologa?

Nie obawiaj się wizyty u psychologa

Głównie wynika to ze wstydu. Nie ma się jednak czego wstydzić. Gdy nie radzimy sobie z emocjami czy wybuchamy gniewem psycholog nam w tym pomoże. Od czasu do czas każdy z nas jest przytłoczony czy bez humoru. Jest to całkiem normalne, jednak gdy czas takowego stanu się przedłuża powinniśmy pomyśleć o pomocy. Każdy terapeuta przestrzega swoich pacjentów przed traktowaniem ich jako swojego rodzaju jasnowidzów. Żaden psycholog nie jest w stanie wydać nam gotowej recepty na wszystko co nam dolega. Wizyty u psychologa to raczej swojego rodzaju proces wspólnego dochodzenia do całej prawdy, a także do przyczyn jej sytuacji. Poznanie przyczyn jest o tyle ważne i pomocne, że nauczy nas na przyszłość czego nie powinniśmy robić czy co powinniśmy robić by w podobnej sytuacji się nie znaleźć. Wizyty regularne u psychologa nazywa się fachowo psychoterapią. Od czego zależy efekt psychoterapii? Przede wszystkich efekt ten zależy od gotowości na całkowitą współpracę z terapeutą. Oprócz tego powinniśmy także indywidualnie pracować nad sobą. Na początku nikomu nie jest łatwo, jednak naprawdę warto spróbować. Należy jednak pamiętać, że pierwsza wizyta u psychologa nie jest terapią. Wizytę tą należy traktować jako pewnego rodzaju konsultację.psycholog Konsultacji może być naprawdę dużo, jednak nie zawsze zakończą się terapią. Istotą każdej wizyty czy konsultacji u psychologa jest tak naprawdę szczera rozmowa o samym problemie. Musimy przedstawić psychologowi czego oczekujemy oraz dlaczego tak właściwie się do niego zgłosiliśmy. Te wszystkie kwestie powinny być dobrze nam znane. Psycholog na pewno będzie chciał od nas dowiedzieć się co zmusiło nas do tego spotkanie. Zasugeruje nam także, jakiego rodzaju konsultacje będą dla nas odpowiednie. Doświadczony psycholog w zasadzie po jednej czy po kilku wizytach już wie czy danemu pacjentowi wystarczy tylko i wyłącznie konsultacja czy będzie już potrzebna profesjonalna psychoterapia. Każda metoda pracy psychologa z pacjentem się od siebie różni. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkich od samego pacjenta. Przede wszystkim od jego problemu oraz od jego stanu. Form konsultacji i terapii z psychologiem wyróżniamy kilka. Pierwszą jest terapia indywidualna. Jak sama nazwa wskazuje spotkanie odbywają się w formie jeden na jeden. Na tychże spotkaniach spotyka się tylko i wyłącznie pacjent z psychologie. Kolejną terapią jest terapia małżeńska. Chodzą na nią małżeństwa, które wzmagają się z różnego rodzajami problemami. Ostatnim rodzajem terapii jest terapia grupowa. Podczas takowej terapii psycholog ma do czynienia z grupą ludzi. Ważne by ludzie ci mieli takie same problemy. Na przykład narkomani, alkoholicy, hazardziści czy osoby cierpiące na depresję.


next page next page close

O ośrodkach leczenia depresji

O ośrodkach leczenia depresji

 W zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia niezbędne się może okazać leczenie szpitalne. Nikogo nie napawa optymizmem widmo pobytu w szpitalu. Nawet, jeśli ów ma trwać krótko. Jeśli jednak w grę wchodzi depresja, szczególnie w jej najgorszych stanach, leczenie stacjonarne staje się koniecznością. Pacjenci dzięki zastosowaniu farmakoterapii oraz jednoczesnej psychoterapii i uczestniczeniu w spotkaniach z innymi pacjentami, szybciej odzyskują siły i wracają do pełni zdrowia. Depresja jest uleczalna i nawet z jej najgłębszych stanów można wyjść, jeśli tylko pacjent wykazuje wolę i chęć walki.

Czym różni się specjalistyczna terapia w ośrodku od standardowego leczenia?

Leczenie w ośrodkach dla osób z depresją nie wygląda jednak tak, jak w tradycyjnym szpitalu. Tutaj liczy się głównie komfort każdego pacjenta. Zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Specjaliści mają na uwadze, że farmakologia jest podstawą i bez niej się nie obejdzie. Jednak depresja, choć swój początek ma w zaburzeniach połączeń międzykomórkowych, w układzie nerwowym, potrafi objawiać się nieprzyjemnymi dolegliwościami po stronie wielu narządów. Bólem, nadciśnieniem, problemami z zasypianiem i wstawaniem. Kłopotami z układem oddechowym i nie tylko. Objawy są różne, w zależności od pacjenta.

Czego można się spodziewać po wizycie w ośrodku?

Ośrodki leczenia depresji oferują przede wszystkim przyjazną atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia wobec wszystkich pacjentów. Stosowane formy terapii w dużej mierze oddziałują na ciało, celem poprawy kondycji, odzyskania sprawności i wyeliminowanie różnych przypadłości fizycznych, będących skutkiem depresji. Psychoterapia prowadzona jest dla rodzin osób chorych. To ważne, ponieważ bliscy nierzadko popełniają błąd, wystosowując uwagi w stylu „weź się w garść”, a depresja jest schorzeniem objawiającym się przede wszystkim, właśnie niemożnością wzięcia się w garść. Rady tego typu mogą jedynie pogłębić złe samopoczucie, a już na pewno nie są pomocą i nie dają oznak wsparcia dla osoby chorej. Dlatego liczy się edukacja rodziny, pokazanie, jak należy się zachowywać, co mówić, jak pomagać, by pacjent czuł, że w najbliższych ma oparcie. Może im zaufać, zwierzyć się i otrzyma należytą porcję zrozumienia.

rozwiązanie problemu depresji

Ćwiczenia i relaksacja

Pośród działań stosowanych przez ośrodki leczenia depresji znajdujemy między innymi zajęcia indywidualne oraz grupowe. Wspólne zabawy, spacery, gimnastykę i różnego rodzaju ćwiczenia. Nierzadko wykorzystuje się terapię kolorami oraz zapachami. Do tego odpowiednia dieta, która także ma znaczący wpływ na samopoczucie pacjentów, a także zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Bogata baza zabiegowa, dzięki czemu powrót do zdrowia następuje szybciej, a cały proces leczenia dla pacjenta nie pozostawia piętna, w postaci wspomnienia szpitalnych sal, nieprzyjaźnie nastawionej kadry medycznej, jak i co najmniej nieapetycznych, a już tym bardziej niewartościowych posiłków. Całokształt ma budować poczucie bezpieczeństwa, dawać miejsce na relaks, odpoczynek, wyciszenie i regenerację. Stawia się na kompleksowość w leczeniu, której fundamentem jest farmakoterapia, ale najważniejszymi czynnikami oddziaływanie na całe ciało i umysł.


next page

Historia leczenia zaćmy – od czasów starożytnych do dziś

Katarakta, czyli choroba soczewki oka zwana popularnie zaćmą znana jest człowiekowi już...
article post

Czy zaćmę leczy się farmakologicznie?

Zaćma występuje dziś statystycznie u 40% społeczeństwa powyżej 50 roku życia. Czasem...
article post

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna jest formą terapii psychologicznej, której głównym celem i zamierzeniem...
article post

Operacyjne metody leczenia otyłości – charakterystyka bariatrii

Leczenie otyłości to dziś prawdziwy problem. Gdy metody farmakologiczne zawodzą, a...
article post

Ujemne kalorie w produktach

Jeśli marzysz o pięknej i zgrabnej sylwetce, musisz sprawdzać, co jesz. Dlatego też...
article post

Refundacje NFZ a rehabilitacja sportowa

Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera pacjentów z całej Polski w wielu trudnych sytuacjach...
article post

Superfood – czym jest?

Superfood jest to lista produktów, uchodzących za najzdrowsze i naturalne....
article post

Detoks alkoholowy – wszystkie niezbędne informacje.

W branży leczenia uzależnień można zobaczyć trend coraz częstszego stosowania detoksu...
article post

Czy warto kupić łaźnie parową?

Nasze życie naszpikowane jest przeciwnościami losu, z którymi zmagać musimy się...
article post

Dobra dieta a jogurty

Każdy jogurt, zarówno naturalny jak i owocowy, jest przede wszystkim produktem mlecznym,...
article post

Problemy ze zgryzem – ortodonta radzi

Posiadanie dziecka wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz wieloma nowymi...
article post

Jak skutecznie chronić oczy w pracy?

W różnego rodzaju pracach, w których jesteśmy narażeni na uszkodzenia ciała lub trwale...
article post

Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

 Musimy wiedzieć, że wszystkie uzależnienia mają wspólne cechy. Mam tutaj oczywiście na...
article post

Czy istnieją leki na alkoholizm?

Wśród ludzi cierpiących na alkoholizm jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań....
article post

Kiedy należy zgłosić się do psychologa?

Czasem jest tak, że świat dosłownie wali się nam na głowę. Często także przechodzimy...
article post

O ośrodkach leczenia depresji

 W zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia niezbędne się może okazać...
article post