rss search

next page next page close

Rodzaje przydomowych oczyszczlni

Rodzaje przydomowych oczyszczlni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stały się w ostatnich latach doskonałą alternatywą dla tradycyjnego, cieszącego się niezbyt dobrą opinią szamba. Zarówno pod względem wygody, jak i higieny użytkowania są one znacznie lepszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem. Podejmując decyzję o własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, zaczynając od kwestii ekonomicznych.

Wybudowanie oczyszczalni to przedsięwzięcie znacznie droższe, niż wybudowanie szamba – opłacalność i oszczędności wynikające z posiadania oczyszczalni należy tu więc rozważać biorąc pod uwagę wieloletnie użytkowanie. Warto pamiętać też o tym, że oczyszczalnię można zakupić w firmie świadczącej kompleksowe usługi, jak i takiej, która dostarcza wyłącznie oczyszczalnię, pozostawiając kwestię montażu i konserwacji jej nowemu właścicielowi.

To, na jaką oczyszczalnię się zdecydujemy zależy w głównej mierze od naszych potrzeb i możliwości – każda powinna posiadać jednak Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska. Jakie rodzaje przydomowych oczyszczalni są dziś dostępne na rynku?

Oczyszczalnie z drenażem

Prosta konstrukcja, mała awaryjność, niskie koszty instalacji i eksploatacji oraz łatwa obsługa i konserwacja. Pod kątem użytkowym to właśnie oczyszczalnie z drenażem rozsączającym cieszą się wśród właścicieli domów największą popularnością. Niestety, jej wybudowanie wymaga przepuszczalnego gruntu oraz odpowiednio głębokiego ułożenia rur drenarskich w podłożu.

Według ogólnej zasady rury takie nie powinny znajdować się bliżej, niż 1,5 metra od zwierciadła wód gruntowych, a jednocześnie powinny przebiegać przez warstwę gruntu bogatą w mikroorganizmy potrzebne do prawidłowego działania oczyszczalni, a więc na głębokości od 0,6 do 1,2 metra. Spełnienie takich warunków nie zawsze jest możliwe. Na szczęście istnieją również inne, alternatywne rozwiązania.

Oczyszczalnie z filtrem piaskowym lub żwirowym

Ten specyficzny rodzaj oczyszczalni drenażowej przeznaczony jest do miejsc, w których przydomowy grunt jest słabo przepuszczalny oraz tam, gdzie poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki do zastosowania tradycyjnej oczyszczalni z drenażem. W przypadku, gdy grunt jest mało przepuszczalny, wybudowanie oczyszczalni polega na usunięciu gruntu na głębokość 1,5 m a następnie zastąpienie go piaskiem bądź żwirem, które stworzą naturalny filtr dla ścieków.

Gdy jednak poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, konieczne będzie zbudowanie przepompowni ścieków oraz kopca filtracyjnego z piasku lub żwiru, który oddziela się od rodzimego podłoża folią. Opcja ta jest oczywiście znacznie droższa zarówno w budowie, jak i eksploatacji, gdyż kopiec wymaga odpowiedniej konserwacji.

cess

Oczyszczalnie biologiczne

A więc zarówno oczyszczalnie z osadem czynnym, jak i te ze złożem biologicznym. Ten konkretny rodzaj oczyszczalni nie jest ograniczony ani przez rodzaj gruntu, ani poziom wód gruntowych. Co więcej, nie wymagana jest duża przestrzeń, gdyż oczyszczalnia zajmuje średnio 8 metrów kwadratowych. Niestety, ich budowa i późniejsza obsługa może okazać się dość kosztowna.

Działanie takiej oczyszczalni jest stosunkowo proste – ścieki zostają wstępnie oczyszczone w osadniku gnilnym, z którego przepływają do zbiornika ze złożem biologicznym utworzonym z kamieni, kształtki PVC lub siatki z polietylenu. Na jego powierzchni tworzy się błona biologiczna z bakterii, które oczyszczają ścieki żywiąc się związkami w nich zawartymi. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzone bezpiecznie do gruntu. Niestety, wadą tego typu oczyszczalni jest konieczność czyszczenia złoża lub dodanie do niego złoża zanurzonego.

 

Oczyszczalnie roślinne

Ostatni typ przydomowych oczyszczalni to oczyszczalnie roślinne – ścieki oczyszczane są tu w złożach glebowo-korzeniowych przez bakterie żyjące w korzeniach roślin. Złoże, zbudowane z warstw piasku, żwiru i urodzajnego gruntu (na którym posadzone zostają trzciny i wierzby) oddziela się folią od macierzystego gruntu tak, by ścieki nie oczyszczone nie spływały do gruntu. Oczyszczalnie te są bardzo sprawne i umożliwiają wykorzystanie oczyszczonych ścieków, gdyż te spływają do studni chłonnej lub rowu melioracyjnego. Niestety, wymagają one dużej powierzchni i są drogie w budowie.

 


next page next page close

Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki truskawek frigo?

Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki truskawek frigo?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek w swoim przydomowym ogródku. Nic dziwnego, decydując się na takie kroki możemy świadomie sterować swoją uprawą uzyskując owoce dokładnie wtedy gdy ich potrzebujemy. Co więcej, możemy cieszyć się pysznymi owocami i mieć pewność, że nie została zastosowana do ich wzrostu żadna chemia.

 

Sposób przechowywania sadzonek frigo

Sadzonki frigo są to młode, jednoroczne sadzonki, które są zbierane pod koniec roku, oczyszczane i przechowywane w chłodniach, w niskich temperaturach. Sadzonki wówczas zapadają w spoczynek, a po ich wyjęciu i rozmrożeniu nadają się do posadzenia. Warunki i sposób w jaki są przechowywane sadzonki frigo są bardzo dokładnie określone. Niespełnienie ich może grozić zapleśnieniem i zgniciem przechowywanych sadzonek. Bardzo dokładnie określony jest poziom temperatury jak i wilgotności. Trzymając się wytycznych sadzonki frigo z powodzeniem mogą być przetrzymywane w chłodni nawet przez kilka miesięcy do pół roku.

 

Sadzenie i rozwój sadzonek frigo

Sadzonki mogą być posadzone niemal w każdym momencie. Najlepiej podjąć działania od połowy maja do początku lipca. Pierwsze kwiaty roślin pojawiają się po 30 dniach od posadzenia, a owoce po kolejnych 30 dniach, czyli po około 2 miesiącach od zasadzenia. Odpowiednio ustalając rozkład sadzenia roślin możemy otrzymać plony nawet trzy razy w ciągu roku. Sadzonki truskawek frigo możemy również potraktować jako poplon, sadząc je pod koniec lipca lub później. Nie rozwiną one owoców, a w następnym roku dadzą plony w charakterystycznych dla danego gatunku okresie. Co ważne, decydując się na zastosowanie sadzonek frigo jako poplonu musimy obrywać powstające kwiaty, gdyż cała roślina będzie musiała poświęcać energię na ich odżywienie, a decydując się na tę konwencję, nie dążymy do uzyskania owoców.

sadzonki truskawek

 

Sadzonki truskawek frigo potrzebują takich samych warunków jak w przypadku tradycyjnych truskawek. Gleba na której planujemy rozpocząć uprawę powinna być wolna od wszelkich chwatów, pasożytów. Najlepiej jeśli jej pH mieści się w granicach 5,5 do 6,5 co świadczy o lekko kwasowym odczynie. Gleba powinna być lekka i przewiewna, z niezbyt głęboką wodą gruntową. Aby truskawki mogły się dobrze rozwijać najlepiej aby miały zapewnione mocne nasłonecznienie.

Ważne jest również to jakie rośliny rosły na danym obszarze wcześniej. Nie sadźmy truskawek, jeśli wcześniej rosły w tym miejscu ziemniaki, pomidory, maliny, ogórki, brokuły czy kalafiory.

 

Dlaczego sadzonki frigo są chętnie wybierane przez plantatorów?

Sadzonki truskawek frigo cieszą się rosnącą popularnością. Wybierają je zarówno plantatorzy jak i osoby indywidualne, które chcą rozpocząć uprawę np. w przydomowym ogródku. Co sprawia, ze truskawki frigo są tak chętnie wybierane? Jedną z ważniejszych zalet jest fakt, że sadzonki frigo bardzo dobrze się przyjmują, nawet jeśli warunki glebowe czy atmosferyczne mogłyby się wydawać niewystarczające.

Plantatorzy sięgają po ten rodzaj ze względu na łatwość prowadzenia uprawy sterowanej. Mogą oni otrzymywać plony nawet trzy razu w ciągu roku, co gwarantuje im możliwość prowadzenia niemal stałej sprzedaży i osiągnięcia zadowalających zysków. Decydując się na wykorzystanie do uprawy sadzonek frigo mamy pewność że ograniczona będzie ilość zachorowań, gdyż sadzonki te cechują się sporą odpornością zwłaszcza na choroby takie jak plamistość biała czy mączniaki. Wyraźnie sadzonek frigo niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego zainteresowanie nimi stale rośnie.


Rodzaje przydomowych oczyszczlni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stały się w ostatnich latach doskonałą alternatywą dla...
article post

Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki truskawek frigo?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek w swoim przydomowym...
article post