Odzież BHP – czym różni się od zwykłej odzieży?

Każda praca wymaga odpowiedniego ubioru. To wiadomo nie od dziś. Inaczej ubierze się pracownik banku, inaczej piekarz a jeszcze inaczej pracownik huty. Nie mam fizycznej możliwości, aby wszyscy używali w pracy tego samego typu strojów. O ile praca bankowca pozwala mu na chodzenie w garniturach i eleganckich koszulach, gdyż nie stwarza możliwości odniesienia obrażeń, o tyle robotnik pracujący przy budowie drogi musi zadbać o odpowiednią ochronę praktycznie całego ciała. Począwszy od wytrzymałych i odpornych na wysoką temperaturę butów, skończywszy na kasku. Taka odzież ochronna to odzież BHP. Według książkowej definicji odzież bhp ma na celu ochronę zdrowia i życia każdego człowieka który ją założy. Tyle definicji a jak wygląda rzeczywistość?

BHP a praktyka

A rzeczywistość nie wygląda zawsze różowo. Według najnowszych badań aż 35% pracowników nie przestrzega regularnie zasad bhp odnośnie prawidłowego ubioru w miejscu pracy. Dlatego też w polskich zakładach produkcyjnych wciąż dochodzi do groźnych wypadków w czasie pracy. Oczywiście nie możemy zwalać wszystkiego na niedostateczne wyposażenie pracownika jednak faktem jest że bark ochrony osobistej chociażby w postaci butów ochronnych może doprowadzić do rychłej tragedii. Co więc należy zrobić aby zminimalizować ryzyko wypadków? Poza oczywistościami takimi jak przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny na miejscy pracy warto zwrócić uwagę na rynsztunek. Zależnie od wykonywanego zawodu większy naciska możemy kłaść na przykład na buty, kamizelki czy rękawice. Przykładowo w zakładach chemicznych najważniejsze okaże się chronienie skóry od czynników drażniących. Spotkanie się bezpośrednio z chemicznymi substancjami może okazać się zgubne dla naszej skóry. Dlatego tak ważne okazuje się tutaj założenie rękawic czy okularów ochronnych.

odzież

Z kolei osoby pracujące w magazynach powinny posiadać elementy ubioru, które pomogą zminimalizować ryzyko zmiażdżeń kończyn dolnych. Dlatego tak istotne okazuje się tutaj założenie odpowiednich butów bhp z dodatkowym wzmocnieniem w części palców. W przypadku w którym nawet ciężki pakunek spadnie nam na stopy to pozostaną one nienaruszone. Tak samo jak kask – ochrona głowy zresztą powinna być priorytetem nie tylko w magazynie ponieważ urazy w tą okolicę zawsze mogą nieść ze sobą ryzyko. Powyższe przykłady wskazują na to jak istotne okazuje się zadbanie o odpowiedni rynsztunek w pracy. Szczególnie określone zawody na rażone na przebywanie w niebezpiecznych warunkach powodują, że ryzyko odniesienia uszczerbku na zdrowiu znacząco maleje. Istotną rzeczą jest także prawidłowe użytkowanie takich ubrań ponieważ używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem może zupełnie zmienić ich skuteczność. Ochrona bhp poprzez odzież to podstawa w wielu miejscach pracy a obowiązek dopilnowania, żeby wszystko w tym zakresie było prawidłowe spoczywa na kierownictwie oraz na nadzorze bhp, który powinien być obecny w każdym zakładzie produkcyjnym.

Więcej tutaj <<<