Łatwe rozwijanie funkcji poznawczych dziecka

Czym jest sala doświadczania świata?

Sala Doświadczania Świata jest miejscem, w którym wiele ciężko chorych osób może się zrehabilitować zarówno w sposób fizyczny, jak i zmysłowy czy psychiczny. Jest to miejsce, które posiada bardzo nowoczesne metody rehabilitacji – Sala nie ma dostępu do światła dziennego, jest więc miejscem, zdaje się całkowicie odizolowanym. Celem terapii, która odbywa się w owej Sali, jest pobudzenie różnych bodźców pacjenta i, w zależności od indywidualnego problemu – pomóc mu na wiele różnych sposobów. Sala Doświadczania Świata jest nowoczesną metodą prowadzenia terapii i jest to bardzo dobry pomysł dla wielu osób.

Dla kogo jest ona przeznaczona?

Na terapię w Sali przychodzą osoby przede wszystkim niepełnosprawne lub cierpiące na ciężkie zaburzenia psychiczne. Terapia w Sali Doświadczania Świata służy przede wszystkim najmłodszym, mającym różne problemy. Dla dzieci chorych na autyzm czy dziecięce porażenie mózgowe jest to doskonała forma rehabilitacji. Starsze osoby, na przykład chorzy na demencję starczą, także korzystają z wielu możliwości Sali. Osoby mające zaburzenia wymowy na tle nerwowym/nerwicowym, także mogą stać się pacjentami Sali Doświadczania Świata. Każdy dopasowuje możliwości Sali do sowich potrzeb i problemów.

W czym może pomóc poszczególnym osobom?

Osoby, które są bardzo zamknięte w sobie, na przykład dzieci chore na autyzm, mają szansę otworzyć się przed bodźcami i ich doświadczaniem w Sali Doświadczania Świata. Natomiast dzieci cierpiące na ADHD czy nadpobudliwość, mogą się zupełnie wyciszyć. Osoby mające różne problemy ze zmysłami, tutaj mogą je poczuć. Osoby starsze, które cierpią na demencję starczą, dzięki terapii w Sali, również mogą się uspokoić i wyciszyć oraz pobudzić swoje zmysły,  które często są o wiele słabsze w tym wieku.

liger

Stymulacja przedsionkowa

W Sali Doświadczania Świata można także zdobyć większą pewność. Dzięki ćwiczeniom napięć mięśniowych możemy rozwijać swoją aktywność psycho – ruchową. Sala wpływa także na zyskanie lepszej orientacji w terenie i w przestrzeni, poprawia naszą koncentrację oraz rozwija naszą świadomość poczucia ciała. Ponadto, regularne uczęszczanie na Salę Doświadczania Świata pozwoli nam na rozwinięcie się naszych aktywności.

Korzyści dla zmysłów

Z Sali Doświadczania Świata korzystają wszystkie nasze zmysły. Węch, smak, dotyk, wzrok, słuch i równowaga zyskują na przebywaniu w Sali z paru względów. Klimat, który panuje na Sali, pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Dodatkowo, Sala Doświadczania Świata dopasowywana jest do pacjenta, nigdy na odwrót. Jest to bowiem nowoczesna metoda terapii, z której pacjent ma skorzystać jak najwięcej. Pacjent przebywający na Sali ma możliwość skorzystania z wielu różnych przedmiotów oraz pomieszczeń, które służą mu do zrelaksowania i wyciszenia się. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą ukoić swój umysł i pobudzić zmysły, żeby ich organizm lepiej funkcjonował.