Kiedy należy zgłosić się do psychologa?

Czasem jest tak, że świat dosłownie wali się nam na głowę. Często także przechodzimy załamanie ponieważ nie potrafimy tego udźwignąć. Odczuwamy wewnętrzny jak i zewnętrzny ból. Strasznie cierpimy i nie potrafimy normalnie żyć. Nie powinniśmy się męczyć tylko od razu skorzystać z właściwej pomocy. Sytuacja wygląda tak, że gdy boli nas ząb to idziemy do dentysty. Gdy zaś połamiemy nogę od razu wybieramy się do chirurga. Dlaczego więc skoro mamy problemy i dylematy życiowe nie wybieramy się od razu i tak chętnie do psychologa?

Nie obawiaj się wizyty u psychologa

Unikanie wizyty u psychologa czy psychoterapeuty wynika głównie ze wstydu. Nie ma się jednak czego wstydzić. Gdy nie radzimy sobie z emocjami czy wybuchamy gniewem psycholog nam w tym pomoże. Od czasu do czas każdy z nas jest przytłoczony czy bez humoru. Jest to całkiem normalne, jednak gdy czas takowego stanu się przedłuża powinniśmy pomyśleć o pomocy.

Każdy terapeuta przestrzega swoich pacjentów przed traktowaniem ich jako swojego rodzaju jasnowidzów. Żaden psycholog nie jest w stanie wydać nam gotowej recepty na wszystko co nam dolega. Wizyty u psychologa to raczej swojego rodzaju proces wspólnego dochodzenia do całej prawdy, a także do przyczyn jej sytuacji. Poznanie przyczyn jest o tyle ważne i pomocne, że nauczy nas na przyszłość czego nie powinniśmy robić czy co powinniśmy robić by w podobnej sytuacji się nie znaleźć.

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Wizyty regularne u psychologa nazywa się fachowo psychoterapią. Od czego zależy efekt psychoterapii? Przede wszystkich efekt ten zależy od gotowości na całkowitą współpracę z terapeutą. Oprócz tego powinniśmy także indywidualnie pracować nad sobą.

Na początku nikomu nie jest łatwo, jednak naprawdę warto spróbować. Należy jednak pamiętać, że pierwsza wizyta u psychologa nie jest terapią. Wizytę tą należy traktować jako pewnego rodzaju konsultację. Konsultacji może być naprawdę dużo, jednak nie zawsze zakończą się terapią. Istotą każdej wizyty czy konsultacji u psychologa jest tak naprawdę szczera rozmowa o samym problemie.

psycholog

Musimy przedstawić psychologowi czego oczekujemy oraz dlaczego tak właściwie się do niego zgłosiliśmy. Te wszystkie kwestie powinny być dobrze nam znane. Psycholog na pewno będzie chciał od nas dowiedzieć się co zmusiło nas do tego spotkanie. Zasugeruje nam także, jakiego rodzaju konsultacje będą dla nas odpowiednie.

Doświadczony psycholog w zasadzie po jednej czy po kilku wizytach już wie czy danemu pacjentowi wystarczy tylko i wyłącznie konsultacja czy będzie już potrzebna profesjonalna psychoterapia. Każda metoda pracy psychologa z pacjentem się od siebie różni. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkich od samego pacjenta.  Przede wszystkim od jego problemu oraz od jego stanu. Form konsultacji i terapii z psychologiem wyróżniamy kilka.

Pamiętajmy jednak, by na terapię zapisać się do doświadczonego psychologa, który posiada odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności do tego, by pomóc nam zrozumieć nasz problem, a następnie podjąć z nim walkę. Psycholog i psychoterapeuta Małgorzata Małek ze Świdnicy od wielu lat pracuje z ludźmi oraz może pochwalić się niezwykle wysoką skutecznością prowadzonych przez siebie terapii.

Pierwszą jest terapia indywidualna. Jak sama nazwa wskazuje spotkanie odbywają się w formie jeden na jeden. Na tychże spotkaniach spotyka się tylko i wyłącznie pacjent z psychologie. Kolejną terapią jest terapia małżeńska. Chodzą na nią małżeństwa, które wzmagają się z różnego rodzajami problemami. Ostatnim rodzajem terapii jest terapia grupowa.

Podczas takowej terapii psycholog ma do czynienia z grupą ludzi. Ważne by ludzie ci mieli takie same problemy. Na przykład narkomani, alkoholicy, hazardziści czy osoby cierpiące na depresję.