Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej pod siebie?

Zakup roweru sprawia ogromną przyjemność, dopóki nie staniemy w sklepie przed wieloma modelami, których nie umiemy ocenić pod względem użyteczności. Wiadomo oczywiście, że to nie kolor jest najważniejszy, jednak wiele osób, szczególnie początkujących, będzie zwracało uwagę na złe rzeczy i dlatego podpowiadamy, że kupując nowy sprzęt musimy przede wszystkim dopasować do siebie ramę, bo jest to podstawa.

Przygotuj się do wyboru

Wybierając rower należy dopasować do siebie ramę, jednak, żeby to zrobić warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Gdzie będziemy jeździli, jaki jest stopień naszego zaawansowania w tym sporcie, jaki rozmiar koła preferujemy i jaki mamy wzrost. Pomoże nam to w zorientowaniu się jakiego typu roweru potrzebujemy, a następnie obliczeniu optymalnej długości ramy.

Oczywiście może to być dla nas nieco kłopotliwe, jednak istnieją specjalne tabele i kalkulatory, które nam w tym pomogą, chociaż szczerze mówiąc i tak większość osób oblicza to samodzielnie starymi, ale nadal dobrymi, metodami.

Obliczenia

Rama roweru powinna być dopasowana do wzrostu rowerzysty, ale także do typu roweru. Warto wziąć pod uwagę, że w zależności od wybranego producenta, rozmiary mogą się lekko różnić. Nie jest to jednak żadną przeszkodą, ponieważ można wspomóc się zamieszczonymi w internecie tabelami, które podają do jakiego wzrostu będzie dobra konkretna rama i wielkość kół. Możliwe jest także znalezienie danych mających na celu ułatwienie dopasowania rozmiaru w zależności od typu roweru. Informacje mogą być tutaj przedstawione w calach, centymetrach lub oznaczeniach literowych stosowanych do podawania rozmiaru odzieży.

Docelowy rozmiar ramy można określić nie tylko przy wzięciu pod uwagę swojego wzrostu, ale także zmierzeniu wnętrza nogi od pachwiny do pięty. Dodatkowo można sprawdzić wszystko na miejscu w sklepie. Stojąc nad ramą rura nie powinna być bliżej naszego kroku niż 10 lub 15 centymetrów. Następnie siedząc już na siodełku musimy mieć możliwość bezproblemowego wyprostowania nóg podczas opierania ich o pedały. Trzeba oczywiście patrzeć na bardziej subtelne niedopasowania, jest to na przykład zbyt duży rower przez co, siedząc na nim, nie mamy możliwości dosięgnięcia kierownicy ani ziemi.

Jak informują dane ze sklepu PM Bike – „złe dopasowanie roweru, jego ramy oraz kół może sprawić, że będziemy się szybciej męczyli i zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia urazów„.

Może to także zmniejszyć zwrotność w trudnym terenie lub po prostu znacznie obniżyć nam komfort jazdy, nawet po mało wymagających odcinkach. Błędny wybór sprzętu może nie tylko zmniejszyć efektywność naszej jazdy, ale także utrudnić nam sterowanie, co może doprowadzić do wypadków.

Rower crossowy

Rodzaj roweru ma znaczenie

Jak wiadomo, każdy rower wygląda inaczej, różni się on głównie ramą, która ma inny rozmiar lub kształt. Często jej wygląd zależy od rodzaju roweru, który może być szosowy, górski, trekkingowy, miejski lub po prostu damski. Najbardziej interesujące różnice są właśnie w tej ostatniej kategorii, ponieważ wpływ na nie ma przede wszystkim budowa kobiet, które mają długie nogi i krótki tułów.

„Charakteryzuje się on przede wszystkim niżej położonym środkiem suportu, ale także górną rurą ramy, która jest zdecydowanie krótsza niż w innych modelach” – dodaje PM Bike.

Nie zapominajmy jednak o rowerach górskich. Korzystają z nich zarówno mężczyźni jak i kobiety, tutaj należy tak naprawdę po prostu wybrać ramę pomiędzy 16 a 22 cale. Warto tutaj, ale także w przypadku każdego innego kłopotliwego typu roweru, skorzystać z przygotowanych tabel lub sposobu obliczeń, który pozwoli nam wybrać optymalny rozmiar ramy. Nie bierzmy jednak wszystkiego na słowo i sami sprawdźmy, jak się czujemy na wybranym rowerze.


Więcej informacji na temat rozmiarów ram i ich wyboru znajdziesz na https://www.pmbike.pl/jaki-rozmiar-ramy