Co zobaczyć w Wieliczce?

Wieliczka to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Jej bliskie położenie w stosunku do Krakowa oraz posiadanie jednej z najbardziej znanych na świecie kopalni soli kamiennej sprawia, iż jest to miejsce chętnie nawiedzane przez turystów, również tych zagranicznych. Nic dziwnego, bowiem ,,Wieliczka” to wyjątkowe miejsce, zachwycające swym pięknem oraz unikalnością. Drugiego takiego nie sposób znaleźć nigdzie. Przyjrzymy się zatem bliżej tej kopalni, która stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Polski.

Wielicka kopalnia stanowi jeden z najstarszych zakładów górniczych w całej Europie.

Począwszy od XIII wieku aż do roku 1772 wraz z kopalnią soli w Bośni wchodziła w skład żupy krakowskiej, czyli największego zakładu przemysłowego w Polsce oraz Europie. W 1978 roku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Na całość obiektu składa się aż dziewięć poziomów. – informuje operator wycieczek do kopalni, firma „Auschwitz Salt Mine Tours” (auschwitzsaltminetours.co.uk)

Ostatni z nich położony jest aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi! Dla turystów udostępnione są jednak jedynie trzy piętra. Zlokalizowanych na nich jest aż 20 komór, z czego najbardziej okazałą jest Kaplica Świętej Kingi. W kopalni znajduje się rzeźby solne przedstawiające wielu wybitnych Polaków. Można tu więc spotkać między innymi:

  • Mikołaja Kopernika,
  • Stanisława Staszica,
  • Józefa Piłsudskiego,
  • Bolesława Wstydliwego
  • oraz Jana Pawła II.

Szczególne zainteresowanie wśród turystów budzi również Komora Warszawa, w której odbywają się bale oraz imprezy górnicze. Pomieszczenie jest bogato zdobione – znajdują się w nim między innymi szklane żyrandole. Długość trasy turystycznej wynosi aż trzy kilometry, a jej przejście zajmuje 2-3 godziny.

Wejście do Wieliczki

Na terenie kopalni znajduje się również Muzeum Żup Krakowskich. Zebrane w 14 komorach zbiory przedstawiają historię kopalni oraz narzędzia i urządzenia wykorzystywane przez lata do wydobywania i transportu soli kamiennej. Za najbardziej zjawiskową uchodzi Komora Russegger V, w której to znajduje się róg Bractwa Kopaczy, pochodzący z czasów wczesnego renesansu oraz obraz Jana Matejki, przedstawiający święta Kingę.

Poza muzeum na powierzchni obiektu mieści się również rezerwat przyrody Groty kryształowe. Znajdują się tam kryształy halitu – wyjątkowe pod względem swojej okazałości. W XIX wieku część z nich trafiła nawet do kolekcji najważniejszych muzeów na świecie, gdzie przechowywane są aż do dzisiaj. Jednak ze względu na ochronę Groty Kryształowe udostępniane są jedynie specjalistom i to sporadycznie.

Kopalnia ,,Wieliczka” ze względu na swoją nadzwyczajność stała się tłem dla filmu ,,Seksmisja” oraz dla wielu dzieł literackich, między innymi dla ,,Plugawego spisku”, powieści kryminalnej autorstwa Maxima Chattama.